USG jamy brzusznej w celach profilaktycznych warto wykonywać co najmniej raz na 3 lata. Badanie to pozwala ocenić stan narządów jamy brzusznej i wykryć nawet drobne nieprawidłowości i zmiany w ich budowie. Narządy, które można zbadać dzięki USG jamy brzusznej to: macica i przydatki, pęcherz, śledziona, nerki, pęcherzyk żółciowy, wątroba, drogi żółciowe, trzustka, aorta i inne duże naczynia oraz gruczoł krokowy.
USG jamy brzusznej powinno wykonać się gdy występują dolegliwości bólowe w obrębie jamy brzusznej. Do wykonania USG jamy brzusznej powinny skłonić pacjenta następujące objawy: przedłużające się wymioty lub biegunka, powiększenie obwodu brzucha, wyczuwalne palpacyjnie guzy w jamie brzusznej, ostre bądź przewlekłe bóle brzucha, utrata wagi ciała, utrudnienia w oddawaniu moczu i stolca, krwawienie z przewodu pokarmowego, układu moczowego, dróg rodnych.
Kilka dni przed wykonaniem USG jamy brzusznej nie powinno spożywać się ciężkostrawnych potraw powodujących nadmierne wytwarzanie gazów. W dniu samego badania lepiej pozostać na czczo, lub jeśli badanie ma odbyć się po południu można spożyć lekkostrawne śniadanie. Bezpośrednio przed samym badaniem zabronione jest palenie tytoniu. Na godzinę przed badaniem zalecane jest wypicie około 1 litra niegazowanej wody aby podczas badania pęcherz był wypełniony.
Badanie USG jamy brzusznej wymaga odsłonięcia fragmentu powierzchni brzucha, który lekarz smaruje specjalnym żelem. Badanie USG jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne.
źródło: Departament Rodziny, Zdrowia i Spraw Społecznych Województwa Małopolskiego