Wykonanie kolonoskolpii umożliwia wykrycie zmian chorobowych w jelicie grubym, przede wszystkim wczesnych zmian przedrakowych lub zmian nowotworowych we wczesnym etapie rozwoju, co umożliwia podjęcie skutecznego (i mniej inwazyjnego) leczenia. Rak jelita grubego najczęściej rozwija się ze zmian przedrakowych przez okres ok. 10 lat. Dlatego wczesne wykrycie tych zmian i ich usunięcie może uchronić przed rozwojem raka i przed zgonem z tego powodu.

Badanie kolonoskopowe polega na dokładnym obejrzeniu całego jelita grubego od środka, za pomocą specjalnego, giętkiego wziernika wprowadzonego przez odbyt. W czasie badania można także pobrać wycinek błony śluzowej jelita do badania histopatologicznego. Kolonoskopię wykonuje lekarz w szpitalu, w warunkach zapewniających poczucie intymności i bezpieczeństwa, po wcześniejszym przygotowaniu i podaniu niezbędnych leków znieczulających i uspokajających. Czasami kolonoskopię wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Badanie trwa zazwyczaj od 15 do 60 minut.

Kiedy i jak często należy wykonywać kolonoskopię?

Zaleca się wykonanie kolonoskopii u wszystkich mężczyzn i kobiet po skończeniu 50 roku życia i powtarzanie badania raz na 10 lat. Kolonoskopię zaleca się wykonać również u osób młodszych, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego z rakiem jelita grubego (rodzice, rodzeństwo, dzieci).

Przygotowanie do badania polega na dokładnym opróżnieniu jelit z treści pokarmowej, poprzez dietę płynną w dniu poprzedzającym badanie i zażywaniu odpowiednich środków przeczyszczających według wcześniejszych zaleceń lekarza.
Kolonoskopia jest badaniem dokładnym (wykrywalność zmian sięga ok. 75%). Ponieważ jest badaniem inwazyjnym, to tak jak przy wszystkich tego typu badaniach mogą zdarzyć się powikłania (np. perforacja jelita, krwawienie), ale powikłania te występują bardzo rzadko.

źródło: Departament Rodziny, Zdrowia i Spraw Społecznych Województwa Małopolskiego