Zaburzenia osobowości typu Borderline (BPD) to stan charakteryzujący się trudnościami w regulowaniu emocji. Ludzie, którzy doświadczają BPD, intensywnie i przez dłuższy czas odczuwają silne emocje, z reguły negatywne, nad którym nie mają kontroli i po których trudno jest im wrócić do stanu stabilności. To z kolei prowadzi do impulsywności, działań destrukcyjnych i burzliwych relacji interpersonalnych. Dodatkowo osoby z BPD posiadają często zaburzenia tożsamości oraz nieustanne wahania nastroju. Charakterystyczne są również niebezpieczne zachowania, samookaleczenia i autoagresja. Osoby BPD odczuwają wieczny lęk i niepokój. Szacuje się, że około 1,5% dorosłej populacji cierpi na BPD.

Leczenie zaburzeń typu Borderline obejmuje przede wszystkim leczenie psychoterapeutyczne jak i również farmakologiczne wspomaganie leczenia. W przypadku psychoterapii, skuteczność zależy zarówno od umiejętności i doświadczenia terapeuty jak i chęci współpracy osoby poddanej terapii. Natomiast sukces leczenia farmakologicznego zależy od odpowiedniego doboru leków. Nie istnieją na dzień dzisiejszy leki zatwierdzone ściśle i wyłącznie do leczenia zaburzeń Borderline. Stosowane są natomiast leki powszechnie znane w psychiatrii oraz preparaty służące do łagodzenia poszczególnych objawów BPD. Opinie co do ich skuteczności są podzielone. Wiele z nich posiada działanie ukierunkowane na redukcję wybranych dokuczliwych symptomów BPD. Stosując równolegle połączenie kilku farmaceutyków niejednokrotnie udaje się osiągać dobre efekty terapeutyczne. Wadą stosowania terapii wielorakiej jest natomiast występowanie wielu skutków ubocznych, często bardzo uciążliwych dla osób z BPD.

W oparciu o dostępną nam wiedzę przedstawiamy poniżej listę leków, preparatów oraz suplementów diety mających lub mogących mieć zastosowanie wspomagające w walce z uciążliwymi symptomami zaburzeń typu Borderline.

1. BPD TRIO FORTE

Preparat – będący suplementem diety – skierowany jest do osób zmagających się z zaburzeniami typu Borderline. Składniki aktywne BPD TRIO FORTE posiadają działanie łagodzące wiele spośród symptomów BPD, dodatkowo mają one działanie uspokajające i relaksujące oraz dostarczają do mózgu substancji odpowiedzialnych za jego optymalne funkcjonowanie w stanie równowagi. Suplementacja BPD TRIO FORTE wspomaga ponadto regulację układu nerwowego człowieka. Preparat dostępny jest bez recepty na stronie dystrybutora na Polskę: https://www.borderline.com.pl

2. Lamotrygina / Lamitrin

L amitrin – jest lekiem używanym w psychiatrii i w leczeniu padaczki. Lamotrygina działa przeciwdrgawkowo oraz zapobiega zaburzeniom dwubiegunowym i działa wspomagająco. Ponadto ze względu na swoje działanie Lamitrin używany jest do leczenia objawów Borderline. Lek dostępny jest na receptę i jego przyjmowanie wymaga nadzoru lekarza specjalisty. Lamitrin może powodować wysypkę, zawroty i bóle głowy, zmęczenie i bezsenność.

3. Fluoksetyna

F luoksetyna stosowana jest w leczeniu depresji oraz zaburzeń kompulsywnych. Jest to lek zaliczany do inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. Mechanizm działania leku polega na blokowaniu transportera serotoniny. Prowadzi to do uwalniania noradrenaliny i dopaminy mających działanie wspomagające również w zaburzeniach Borderline. Lek powodować może wahania nastroju aż po stany maniakalne oraz problemy ze snem. Lek dostępny na receptę.

4. Węglan Litu (Lithium Carbonicum)

Składnik aktywny pomaga redukować nadpobudliwość układu nerwowego, przez co stosuje się go zarówno w leczeniu depresji jak i w zapobieganiu epizodów manii oraz w walce z symptomami zaburzeń Borderline. Lek dostępny jest tylko na receptę i wymaga kontroli lekarskiej. Z działań ubocznych wymienić należy ogólne osłabienie i zmęczenie oraz zaburzenia żołądkowe.

5. Klonazepam

Klonazepam stosuję się w leczeniu stanów lękowych oraz w stanach depresyjnych. Lek może powodować senność i ogólne zmęczenie, a także zawroty głowy i problemy ze wzrokiem. Najniebezpieczniejszym działaniem ubocznym klonazepamu jest jednak jego silnie uzależniające oddziaływanie. Klonazepam wydawany jest wyłącznie na receptę.

6 . Ryspolit

Ryspolit znany jest ze swojego zastosowania w lecznictwie schizofrenii. Jego kolejnym zastosowaniem jest leczenie oraz łagodzenie występującej agresji lub autoagresjii, przez co znajduje on zastosowanie w leczeniu zaburzeń typu Borderline. Ryspolit może powodować między innymi bóle głowy i bezsenność.