Depresja jest współcześnie jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych w Europie. Choruje na nią według danych szacunkowych kilka procent populacji.

Depresja silnie obniża nam jakość życia, powoduje psychiczny ból i cierpienie, mocno utrudnia funkcjonowanie człowieka w społeczeństwie a w dłuższej perspektywie doprowadza często do powstawania wielu chorób. Niestety często depresja nie zostaje nawet rozpoznana a chorzy żyją z nią długie lata bez jakiegokolwiek wsparcia, co niejednokrotnie kończy się tragicznie. Tymczasem prawidłowo zdiagnozowana i leczona depresja ( zarówno psychoterapeutycznie jak i farmakologicznie ) daje bardzo duże rokowania na jej całkowite wyleczenie.

W leczeniu psychoterapeutycznym bardzo ważny jest wybór doświadczonego terapeuty oraz otwarcie i chęć współpracy. W leczeniu farmakologicznym natomiast, kluczowy jest dobór odpowiednich leków i suplementów, które pomogą nam wrócić do stanu równowagi.

Nie istnieje jeden preparat, który zagwarantuje wyleczenie każdego przypadku depresji, dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się opiniom i doświadczeniu osób, które walczyły z depresją na rożne sposoby.

Przedstawiamy poniżej zestawienie popularnych leków oraz preparatów mających zastosowanie we wspomaganiu stanów depresyjnych (z uwzględnieniem suplementów diety).

1. Nanomood Forte

Unikatowa formuła preparatu jest połączeniem substancji organicznych takich jak Honokiol, L-Theanina, Gaba, Tryptofan oraz ekstrakt z Hericium Erinaceus. Składniki Nanomood Forte posiadają działanie zmniejszające pobudliwość komórek nerwowych – redukując dodatkowo uczucie napięcia i lęku oraz podnoszą próg pobudliwości neuronów, zwiększając komfort interpersonalny i pewność siebie. Preparat dostarcza do organizmu substancji odżywiających mózg – ułatwiając osiągnięcie stanu równowagi emocjonalnej oraz wyrównujących bilans neuroprzekaźników. Preparat sklasyfikowany został jako suplement diety – a co za tym idzie – dostępny jest bez recepty. Kuracja trwa zazwyczaj ok. 3-6 miesięcy.

2. Mirtazapina (Mirzaten)

Mirtazapina jest substancją leczniczą wpływającą na pracę ośrodkowego układu nerwowego. Jej działanie polega na blokowaniu wybranych receptorów zwiększa przekaźnictwo noradrenaliny i serotoniny, uznawanej potocznie za hormon szczęścia. Takie połączenie przynosi efekty przeciwdepresyjne. Dodatkowo lek posiada działanie nasenne. Lek wymaga recepty a jego branie wymaga nadzoru lekarza specjalisty. Ze skutków ubocznych działania leku należy wymienić senność, bóle głowy oraz przybieranie na wadze. Czasami mogą się również pojawić wysypki skórne i bóle mięśniowe.

3. Trazodon (Trittico CR)

Trazodon należy do grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny, jest on również antagonistą receptora serotoninowego 5 HT2A. Takie połączenie wielokrotnie daje przyzwoite efekty terapeutyczne potwierdzone badaniami klinicznymi. Lek stosuje się w leczeniu depresji, lęku oraz bezsenności. Cechuje się on nie tylko skutecznością, ale i dobrą tolerancją, wysokim profilem bezpieczeństwa oraz niewielkim

ryzykiem interakcji z innymi lekami. Spośród skutków ubocznych wymienić trzeba senność, zawroty głowy oraz – rzadziej – zaburzenia jelitowo żołądkowe i osłabienie widzenia. Lek dostępny wyłącznie na receptę i pod kontrolą lekarza specjalisty.

4. Tianeptyna (Tianesal)

Tianeptyna składa się z organicznego związku chemicznego będącego pochodną dibenzotiazepiny.

Preparat wyróżnia się nietypowym mechanizmem działania. Między innymi stymuluje on aktywność elektryczną komórek nerwowych. Działa ona zarazem pobudzająco jak i uspokajająco. Lek posiada działanie przeciwdepresyjne i przeciwlękowe, poprawia nastrój i redukuje zaburzenia somatyczne na tle nerwowym. Do jej dodatkowych zalet należy zaliczyć brak działania usypiającego oraz fakt, iż nie wpływa negatywnie na libido tak jak wiele leków z tej grupy.

Z działań niepożądanych wskazać można możliwe reakcje alergiczne, bóle brzucha oraz zaburzenia ze strony układu pokarmowego. Lek dostępny na receptę pod ścisłą kontrolą i zaleceniami lekarza.

5. Efectin ER

Lek zawierający składnik aktywny – wenflaksynę – posiada działanie polegające na nasilaniu aktywności neuroprzekaźników w ośrodkowym układzie nerwowym. Wzmacnia siłę sygnału serotoniny, noradrenaliny oraz dopaminy. W ujęciu medycznym prowadzi do wzrostu stężenia mediatorów w szczelinie synaptycznej. Efectin ER stosuje się w leczeniu epizodów silnej depresji, fobii społecznej, zaburzeniach lękowych oraz lęku napadowym. Lek może generować skutki uboczne takie jak bóle głowy, nudności, nadmierne pocenie się, bezsenność, obniżenie masy ciała oraz zwiększenie stężenia cholesterolu we krwi. Efectin ER dostępny jest wyłącznie na receptę i pod kontrolą lekarza.